شیوه‌ای بهتر برای جداسازی طلا از وسایل الکترونیکی قدیمی | بلاگ

شیوه‌ای بهتر برای جداسازی طلا از وسایل الکترونیکی قدیمی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

شیوه‌ای بهتر برای جداسازی طلا از وسایل الکترونیکی قدیمی

شیوه‌ای بهتر برای جداسازی طلا از وسایل الکترونیکی قدیمی  

زمانی که قصد فروش تلفن یا تبلت قدیمی خود را دارید، حتما می خواهید اطلاعات ارزشمند خود را از آن حذف کنید، اما در مورد مواد ارزشمندی مانند طلا که در آن است، چه فکر می کنید؟ با ما در بهترین ها در زمین برای ارائه ی تحقیقات در این زمینه همراه باشید.

معمولا بازیابی چنین موادی کار سختی است اما بنا به گزارش دانشگاه ادینبورگ حدود هفت درصد از منبع طلای جهان اکنون درون وسایل الکترونیکی قرار دارند. درحالیکه برداشتن این طلا تاکنون کار سخت و ناکارآمدی بوده، پژوهشگران تصور می کنند یک فرایند جدید اکنون می تواند دسترسی به طلای درون قطعات الکترونیک را ساده تر کند.

طلا معمولا روی بردهای مدار چاپی به خصوص زیر کیبورد واقع شده اند، بخش هایی که نیاز به مزیت استحکام دارند. بنا به اعلام پژوهشگران UE، حدود 300 تن فلز هر ساله در قطعات الکترونیکی استفاده می شود.

در روش جدید برای حذف بخشی از فلز، از اسید ضعیف به جای مواد شیمیایی قوی تر مانند سیانید یا جیوه استفاده می شود.

ابتدا، بوردهای چاپ مداری در اسید حل شده و تمامی فلز در بورد به مایع تبدیل می شود. سپس، یک حلال چرب از تولوئن به آن اضافه شده و یک فرایند با خروج حلال، آغاز می شود. تولوئن، یک هیدروکربن عطری است که اغلب در رقیق کننده های رنگ یافت می شد. حلال تولوئن، طلا را از سایر مواد در اسید کشیده و فلز بازیافت شده بدین شیوه قابل استفاده مجدد است.

جیسن لاو، پژوهشگر ارشد این پروژه گفته است: "زمانی که فلزات را در اسید حل می کنید، می توانید از استخراج حلال برای جداسازی آنها استفاده نمایید. بنابراین، به طور کلی می توانیم بگوییم از این فرایند می توان برای جداسازی تمامی فلزات از ضایعات الکترونیک استفاده کرد، به خصوص موادی که دارای مزایای اقتصادی و محیطی هستند، اما این عمل به قیمت فلزات و هزینه ی فرایند بستگی دارد."

تحقیقات لاو و گروهش به عنوان بخشی از اقدامات دانشگاه ادینبورگ برای ترویج اقتصاد مدور انجام شده است که بر روی استفاده ی کارآمد از مواد و قابلیت استفاده ی مجدد آنها تمرکز دارد.

...
نویسنده : بازدید : 16 تاريخ : شنبه 17 مهر 1395 ساعت: 18:02